Efektyvi apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio – skiepai

Šiaulių centro poliklinika primena, kad nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. valstybės lėšomis, pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, skiepijamos 11 metų sulaukusios ir tos, kurioms 11 metų sueis vėliau, mergaitės, siekiant jas apsaugoti nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos, galinčios sukelti gimdos kaklelio vėžį bei kitus susirgimus. Dėl skiepų reikia kreiptis į šeimos gydytoją.
Žmogaus papilomos virusas plinta lytiniu keliu. Vakcina nuo ŽPV, kaip ir kiti skiepai, padeda išvengti ligos. Skiepais siekiama užkirsti kelią ŽPV virusui patekti į organizmą, todėl ši vakcina efektyviausia iki lytinio gyvenimo pradžios. ŽPV vakcina yra skiepijama į raumenis.
Pakankamam imunitetui susidaryti reikia dviejų vakcinos dozių, tarp kurių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėnesių laikotarpis. Jeigu antrą kartą skiepijama anksčiau nei po 6 mėn., tuomet rekomenduojamos trys vakcinos dozės. Skiepijant vyresnes nei 15 metų amžiaus mergaites taip pat rekomenduojamos trys vakcinos dozės.
Pasaulyje gimdos kaklelio vėžys užima ketvirtą vietą tarp dažniausiai pasitaikančių vėžio formų. Europoje gimdos kaklelio vėžys yra antroje vietoje po krūties vėžio – kasmet registruojama apie 33 000 naujų susirgimų. Lietuvoje kasmet nustatoma nuo 400 iki 500 gimdos kaklelio vėžio atvejų.
Efektyviausias būdas išvengti gimdos kaklelio vėžio – profilaktinės patikros ir skiepai. Anksčiau buvo manoma, kad ši liga yra paveldima, tačiau nustatyta, kad ji yra virusinės kilmės ir plinta lytiniu keliu.
Gimdos kaklelio vėžį gali sukelti papilomos virusas. Virusas gimdos kaklelio ląstelėsesukelia pakitimų, kurie ilgainiui gali virsti vėžiu. Pirminių pakitimų moteris nejaučia, tačiau juos galima aptikti profilaktinės patikros metu, o išvengti – pasiskiepijus.