„Motinystės reikia mokytis.  Neretai jauni tėvai pervertina savo žinias, galvodami, kad viską žino. Kiekvienai mama tapsiančiai moteriai reikia sužinoti daug naujos informacijos, susijusios su naujuoju jos vaidmeniu“, – sako ilgametės patirties turinti Šiaulių centro poliklinikos ginekologė, Motinystės mokyklos vadovė Asta Damkuvienė.

Nereikia siuntimo ar išankstinės registracijos

Kūdikio atėjimui besirengiančią moterį užgriūna gausybė įvairiausių klausimų. Atsakymus į juos nėščiosios gali sužinoti kiekvieną ketvirtadienį, 18 valandą, Šiaulių centro poliklinikoje vykstančiuose Motinystės mokyklos užsiėmimuose. Norinčioms lankyti šią mokyklą nereikia gydytojo siuntimo ar išankstinės registracijos. Čia laukiamos ne tik Šiauliuose, bet ir aplinkinėse vietovėse gyvenančios moterys.

Jau du dešimtmečius veikianti Motinystės mokykla tampa vis populiaresnė. Labai išaugo ją lankančių nėščiųjų skaičius – dabar per metus čia ateina per tūkstantį būsimųjų mamų. Jeigu anksčiau besilaukiančios moterys ateidavo vienos, tai dabar dažnai jas lydi būsimieji tėvai ir net seneliai.

Užsiėmimuose – apie visus rūpimus klausimus

Nuolat plečiasi ir paskaitų temos. Pasak mokyklos vadovės, labiausiai būsimąsias mamas domina žinios apie natūralų naujagimio maitinimą, pasirengimą sklandžiam gimdymui ir jo eigą, kūdikio priežiūrą ir maitinimą, psichologinį ir emocinį pasiruošimą kūdikio atėjimui į šeimą. „Nuolat pasiūlome naujų aktualių temų – kaip sukurti vaikui saugią aplinką, teikti pirmąją pagalbą, apie nėščiųjų mitybą, nutukimą ir cukraligę“, – sako A. Damkuvienė.

Būsimųjų mamų susidomėjimo sulaukė ir žiniomis apie patikimą kontracepciją po gimdymo praplėsta gydytojos paskaita, nes tai, pasak ginekologės, yra abortų prevencija.

Didelis dėmesys paskaitose skiriamas natūraliam maitinimui. Sakoma, kad motinos pienas – ne tik maistas, bet ir vaistas. Maitinimas krūtimi ne tik gyvybiškai svarbus augančiam mažyliui, bet ir tausoja motinos sveikatą. Žindymas stiprina fizinį bei dvasinį motinos ir vaiko tarpusavio ryšį. Būsimosios mamos sužino, kodėl reikia žindyti vaikus, kokios mamos pieno savybės, ką daryti pieno sumažėjus, kaip maitinti.

„Nėštumo laikotarpis – atsakingiausias metas moters gyvenime: jo metu formuojasi ne tik pats vaisius, bet ir kūdikio ateitis. Būtina sukurti atsakingą ir harmoningą erdvę, kad kūdikis gimtų sveikas ir jaustųsi laimingas nuo pirmųjų savo egzistavimo akimirkų. To ir siekia Motinystės mokykla“, – sako Šiaulių centro poliklinikos vyriausiojo gydytojo pavaduotoja medicinai Aušra Varpučianskienė.

Fizinis pasirengimas palengvins gimdymą

Gydytoja A. Damkuvienė iš Motinystės mokyklos lankytojų ne kartą girdėjusi, kad skausmas – viena didžiausių moterų baimių prieš gimdymą. Užsiėmimuose nėščiosios supažindinamos su skausmo priežastimis, mokomos būdų tą skausmą valdyti. Supažindinama su gimdymo fiziologija, gimdymą palengvinančiais kvėpavimo būdais, mokomasi atsipalaiduoti.

Fizinis aktyvumas, pasak medikės, yra labai svarbus tiek pačios nėščiosios, tiek vaisiaus sveikatai, todėl rengiamos specialios mankštos įvairiais nėštumo periodais, padedančios pagerinti fizinę būklę, pasiruošimą natūraliam gimdymui. Gerai fiziškai bei teoriškai pasirengusi moteris lengviau išgyvena gimdymą.

Įgytos žinios – naudingos

Mokykloje suteiktos žinios prisideda prie komplikacijų mažėjimo nėštumo ir gimdymo metu, skatina mamas naujagimį ilgiau žindyti, stiprina tėvų tarpusavio ryšius. Tyrimai rodo, kad apie 80 procentų Motinystės mokyklą lankiusių mamų lengviau išgyvena gimdymą, išvengia depresijos po jo, ilgiau kūdikius žindo.

„Nėštumas ir gimdymas – tai vieni svarbiausių įvykių šeimos gyvenime. Siekdami, kad šis laikotarpis praeitų kuo sklandžiau, tėvai turi atsakingai žiūrėti į šiuos procesus ir turėti žinių, kaip elgtis nėštumo metu, kad vaisius normaliai vystytųsi, gimtų sveikas. Motinystės mokykla padeda moterims pasirengti motinystei, palengvina adaptacinius procesus pirmosiomis dienomis gimus naujagimiui. Išaugęs susidomėjimas ir medikų patirtis rodo, kad ši mokykla labai reikalinga“, – sako Šiaulių centro poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis.

Daugiau informacijos: siauliupoliklinika.lt

Atnaujinta: 2016 lapkričio 29