Apie kraują
2015-12-08
Nuolaidos kompensuojamųjų vaistų priemokoms bus vienodos
2015-12-08

Anksti diagnozuoti kiaušidžių vėžį padeda vėžio žymens tyrimas

(Informacija atnaujinta: 2016-01-29)
Europos Sąjungoje kasmet kiaušidžių vėžiu suserga 17 iš 100 tūkst., o miršta 12 iš 100 tūkst. moterų. Lietuvoje sergamumas ir mirštamumas nuo šios ligos yra net šiek tiek didesnis (atitinkamai 22 ir 16 šimtui tūkstančių moterų). Kuo anksčiau aptikti šią ligą ir pradėti gydymą padeda vėžio žymens tyrimas. Kol kas toks tyrimas – tik mokamas.
 melanoma-61398937Vėžio žymenys yra molekulės, esančios kraujyje arba audiniuose, kurios yra susijusios su vėžiniu procesu ir kurių ištyrimas ar identifikavimas yra naudojami ligonių klinikinėje diagnostikoje.
CA 125 – tai svarbus vėžio žymuo diagnozuojant, gydant, stebint pacientes, sergančias epiteliniu kiaušidžių vėžiu. CA 125 taip pat padidėja ir kitų lokalizacijų vėžio atvejais, pvz., endometriumo, kasos, plaučių, krūties, storosios žarnos, įvairių ginekologinių ligų atvejais, menstruacijų ar nėštumo metu. CA 125 dažnai padidėja, kai vėžys yra išplitęs už gimdos. Manoma, kad jis yra labai
jautrus diagnozuojant ekstrauterinę ligą.
Kiaušidžių vėžio atvejų pastarąjį dešimtmetį daugėja ypač tarp vyresnių moterų, piką pasiekia 65–69 metų amžiaus grupė. Tik 1 proc. epitelinio kiaušidžių vėžio atvejų diagnozuojama moterims iki 30 metų amžiaus. Anksti šią ligą diagnozuoti sunku, todėl net 75 proc. ji nustatoma III ar IV stadijos. Dėl šios priežasties kiaušidžių vėžys yra trečias pagal dažnumą tarp moterų mirštamumo nuo onkologinių ligų priežasčių (po krūties ir skrandžio vėžio).
Šiuo metu CA 125 yra naudojamas ir kaip profilaktinės patikros metodas. CA 125 nustatymas kartu atliekant bimanualinį ginekologinį ištyrimą ir transvaginalinę echoskopiją yra veiksmingas aptinkant ankstyvą kiaušidžių vėžio stadiją. CA 125 koncentracijos kiekis padeda atskirti piktybinius ir gerybinius auglius ir pritaikyti tinkamą chirurginį gydymo būdą.