Siekdama palengvinti jauniems tėvams kelią ieškant atsakymų į įvairius jiems kylančius klausimus bei padėti šeimoms daugiau sužinoti apie vaiko vystymąsi, priežiūrą, bendravimą ir kitų praktinių įgūdžių formavimą, Šiaulių centro poliklinika viena pirmųjų šalyje įkūrė Ankstyvosios vaiko raidos priežiūros mokyklą.


Užsiėmimai vyksta trečiadieniais
Neretai tėvai, į namus parsivežę mažąjį šeimos narį, sutrinka: pasilikę vieni su bejėgiu mažu žmogučiu dėl užgulusios didžiulės atsakomybės patys pasijunta bejėgiai. Pirmuosius nežinomybės sunkumus įveikusių tėvų laukia nauji išbandymai – juk mažylis kasdien auga, keičiasi, didėja jo poreikiai, plečiasi galimybės. Kada jis turėtų pradėti guguoti, juoktis, atpažinti svetimus žmones, atsiliepti šaukiamas vardu, ištarti pirmąjį žodį ar sudėlioti trumpą sakinuką, žengti pirmą žingsnį ar važiuoti triratuku? Apie visa tai jaunos šeimos gali sužinoti Ankstyvosios vaiko raidos priežiūros mokykloje.

 

Apie valandą trunkantys teoriniai bei praktiniai užsiėmimai vyksta trečiadieniais ir yra nemokami. Praktiniuose užsiėmimuose, vykstančiuose įkurtame tėvų mokymo kambaryje, sudaromos 8–10 žmonių grupės. Pasak Šiaulių centro poliklinikos vyriausiojo gydytojo pavaduotojos Aušros Varpučianskienės, Ankstyvosios vaiko raidos priežiūros mokyklos tikslas – sumažinti vaikų vystymosi sutrikimų, skatinti aktyvaus sveiko vaiko vystymąsi bei lavinti tėvų ir vaikų tarpusavio supratimą.

 

Tikslas – padėti jauniems tėvams
Užsiėmimuose patyrę gydytojai specialistai tėvams suteikia vertingų ir praktiškų patarimų, kaip auginti ir lavinti mažylį pirmuosius ketverius metus. „Mūsų tikslas – išmokyti jaunas šeimas geriau pažinti, suprasti ir mokyti savo vaiką, nes tokios žinios padės jiems auginti laimingą ir pilnavertį žmogų“, – sako mokyklos vadovė, vaikų ligų gydytoja Stasė Norkuvienė. Ankstyvosios vaiko raidos mokykloje mokoma mankštos pratimų skirtingo amžiaus vaikus, siekiant gerinti jų fizinį vystymąsi bei aktyvumą. Sudaroma bendra vaikų ir jų tėvelių grupė, siekiant skatinti glaudų tarpusavio kontaktą, gerinti vaikų psichosocialinę būklę.

 

Pasak gydytojos, pirmieji vaiko metai – patys svarbiausi jo gyvenime: mažylis pradeda pažinti pasaulį, o jo pagalbininkai yra tėvai. Jie turi žinoti, kaip prižiūrėti savo vaiką, kad jis sparčiau augtų, būtų sveikas ir laimingas. Ankstyvosios vaiko raidos priežiūros mokykloje vyksta paskaitų ciklai, sudaryti pagal vaikų amžiaus grupes. Grupės sudaromos vaikams iki ketverių metų. „Užsiėmimuose suteikiame žinių apie vaiko raidos aspektus, t. y. taisyklingas kūdikio padėtis, migdymą, maitinimą, nešiojimą, tarpusavio supratimą, žaidimus su vaiku, mankštą,“ – pasakoja S. Norkuvienė. Šioms temoms skiriama daugiausiai dėmesio, nes jos yra pagrindinės ankstyvajame kūdikio augime.

 

Mokykla skatina visavertį auginimą
Mokykloje rengiamos paskaitos apie tinkamą vaiko nešiojimą, nes netinkamas laikymas vargina kūdikį, jis tampa irzlus ir nepatenkintas, be to, gali sukelti augimo sveikatos sutrikimų. Maitinimas – neatsiejama kūdikio augimo dalis. Svarbu žinoti, kokius įrankius ir indelius reikia pasirinkti, koks laikas yra tinkamiausias maitinimui, koks maistas labiausiai tinka kūdikiui. Užsiėmimuose pateikiama žaidimų-mankštelių su mažyliu, supažindinama su specialiaisiais žaidimais, padedančiais vaikui fiziškai stiprėti ir greičiau augti.

 

Pamokėlėse tėvai sužino, kaip padėti vaikui savarankiškai verstis, atsisėsti, stotis, šliaužioti. Vaiko aktyvumas – vienas svarbiausių augimo principų. Tėvams padedant vaikui atlikti kai kuriuos veiksmus, nebeugdomas vaiko savarankiškumas – tuomet jis lėčiau vystosi, nes įpranta, kad sulauks pagalbos. Ankstyvosios vaiko raidos priežiūros mokykla skatina visavertį auginimą.

 

Bendravimas taip pat yra neatsiejama auginimo dalis, todėl svarbu suprasti savo mažylio skleidžiamus signalus. Kiekvienas verksmas turi tam tikrą mintį, tik ne visuomet pavyksta ją suprasti. Gali būti, kad vaikas yra alkanas, pavargęs, jaučiasi mieguistas ar nepatenkintas, galbūt jam nuobodu arba paprasčiausiai rodo savo „ožiukus“, todėl reikia mokytis atpažinti, ką kūdikis jums nori pasakyti. Gydytojai paaiškina, ką vaikas turi daryti, kaip privalo elgtis ir reaguoti į aplinką, sulaukęs tam tikro amžiaus.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status