Sultys gerina kraują
2015-12-08
Anksti diagnozuoti kiaušidžių vėžį padeda vėžio žymens tyrimas
2015-12-08

Apie kraują

(Informacija atnaujinta: 2016-01-29)
Naujagimio kūne cirkuliuoja apie stiklinė kraujo. Suaugusiojo – apie penkis litrus, kuriuos širdis išpumpuoja į visus audinius, į plaučius ir iš plaučių per minutę, suplakdama 75 kartus.

 

Idomus faktai

Kraujo spaudimo matavimo reikšmių lentelė suaugusiam žmogui

Kai kūnas atsipalaidavęs, tereikia tik šešių sekundžių kraujui nukeliauti iš širdies į plaučius ir atgal, tik aštuonių – į smegenis ir atgal, ir tik šešiolikos pasiekti kojų pirštų galus ir nukeliauti atgal į širdį.

 

Penki procentai kraujo aprūpina širdį, 15-20 % keliauja į smegenis ir centrinę nervų sistemą, 22 % – į inkstus.

 

Virtuvės čiaupas turėtų būti atsuktas bent keturiasdešimt penkerius metus, kad susidarytų toks pat kiekis vandens, kaip kad kraujo, išpumpuojamo per vidutinę gyvenimo trukmę.

 

Apie širdį
Čiuopdami, kur jų širdis, daugelis žmonių deda ranką ant kairiosios krūtinės pusės. Iš tikrųjų jūsų širdis yra krūtinės centre tarp plaučių. Širdies apačia yra pasvirusi į kairiąją pusę, todėl labiau jaučiate širdį kairiojoje pusėje.

 

Dėl širdies vietos ir išsidėstymo mūsų dešinysis plautis yra didesnis nei kairysis.

 

Širdis kasdien suplaka apie 100000 kartų. Per 70 gyvenimo metų žmogaus širdis vidutiniškai suplaka daugiau nei 2,5 milijardų kartų.

 

Moters širdis paprastai plaka greičiau nei vyro. Vyro širdis vidutiniškai suplaka apie 70 kartų per minutę, moters – 78.

 

Vaiko širdis yra sugniaužto kumščio dydžio; suaugusiojo – dviejų sugniaužtų kumščių.

 

Kadangi širdis turi savo elektrinius impulsus, ji gali toliau plakti net atskirta nuo kūno, jei tik pakankamai aprūpinama deguonimi.

 

Elektrokardiografas, matuojantis elektrinius impulsus iš širdies, buvo sukurtas olandų fiziologo Willemo Einthoveno 1902 metais. Šis prietaisas vis dar naudojamas širdies ritmui ir dažniui nustatyti.

 

Širdies struktūrą pirmą kartą apibrėžė prancūzų anatomijos profesorius Raymondas de Viessensas 1706 metais.

 

Pirmą atvirą širdies operaciją atliko dr. Danielis Hallas Williamsas 1893 metais.

 

Kas yra kraujospūdis, ką reiškia jo viršutinė ir apatinė dalys?

 

Kraujospūdis apibūdinamas kaip mūsų arterijose esančio kraujo spaudimas. Kadangi arterijas galima apibūdinti kaip vamzdelius, kuriais kraujas nunešamas į smegenis ar kitus organus, tai šiai funkcijai atlikti reikalingas tam tikras spaudimas.

 

Viršutinis skaičius nurodo aukščiausią kraujo spaudimą, kai širdis susitraukinėdama pumpuoja kraują į arterijas. Taisistolinis spaudimas. Apatinė kraujo spaudimo dalis vadinama diastoliniu kraujo spaudimu ir šis dydis rodo spaudimą kraujagyslėse tarp širdies susitraukimų , t.y. tada, kai širdis ilsisi.