Cukrinis diabetas yra lėtinė liga, kuria sergančiojo organizmas gamina nepakankamai insulino arba negali tinkamai jo panaudoti, todėl kraujyje gausėja gliukozės. Diabeto valdymo tikslas yra padėti išvengti nenumatytų atvejų ir nekontroliuojamos ligos ilgalaikių pasekmių (aklumo, amputacijų, inkstų nepakankamumo, širdies, nervų ligų) bei imtis atsakomybės už savo gyvenimą.

Pagrindinės diabeto valdymo priemonės yra planinga mityba, fizinis aktyvumas, medikamentai, savikontrolės priemonės, mokymas.

Šiaulių centro poliklinikoje, 304 kabinete, veikia diabetinės pėdos priežiūros ir diabeto mokyklėlės kabinetas. Slaugytojas diabetologas teikia pirmines ir tęstines informavimo ir konsultavimo paslaugas sergantiesiems CD slaugos klausimais, siekiant išvengti CD komplikacijų, atpažinti ir padėti spręsti pacientui bei jo šeimai iškilusias sveikatos ir psichosocialines problemas.

Slaugytojas diabetologas moko pacientus savarankiškai nustatyti gliukozės kiekį kraujyje, teisingai susileisti insulino; atpažinti hipoglikemiją, hiperglikemiją, ketonuriją ir imtis reikiamų priemonių joms pašalinti; atpažinti ir mokėti suskaičiuoti angliavandenių kiekį maiste.

Slaugytojas diabetologas prižiūri kojas, atlieka higieninį profilaktinį, gydomajį pedikiūrą, šalina nuospaudas, hiperkeratozes (suragėjusias odas), kerpa normalius ir deformuotus nagus, juos šlifuoja specialia įranga, prižiūri įaugusius ir grybelinius nagus, šlifuoja padus, pėdas tepa odos minkštinamuoju kremu, pacientui ir (arba) šeimos nariams žinių suteikia kojų priežiūros klausimais.

Slaugytojas diabetologas teikia sergantiesiems cukriniu diabetu specializuotas slaugos paslaugas savarankiškai ir komandoje, bendradarbiaudamas su kitais sveikatos priežiūros specialistais.

Pacientams, turintiems šeimos (vidaus ligų) gydytojo, gydytojo endokrinologo siuntimą, diabetinės pėdos priežiūros kabinete bus suteikta kvalifikuota slaugytojo diabetologo konsultacinė pagalba, pagal poreikį bus atlikta reikiama diabetinės pėdos priežiūra bei gydomasis pedikiūras.

Pacientai, sergantys cukriniu diabetu, registruojami poliklinikos registratūros informacijos langelyje arba registratūros telefonu (8 41) 523 869.


Cukrinis diabetas: kaip išmokti valdyti ligą

Cukrinis diabetas – sunki ir klastinga lėtinė liga, kuria Lietuvoje serga kas 20-as žmogus. Negydoma ir nekontroliuojama liga sukelia sunkias komplikacijas. „Susirgus diabetu labai svarbu išmokti gyventi su liga ir ją valdyti – to sergančiuosius siekiame išmokyti poliklinikoje veikiančiame Cukrinio diabeto komplikacijų prevencijos kabinete“, – sako Šiaulių centro poliklinikos vyriausiasis gydytojas Mindaugas Maželis. Skaityti toliau


Vien medikai cukrinio diabeto plitimo nesuvaldys, 2016 Lapkritis