2019-11-12
Vis daugiau suaugusiųjų žmonių serga lėtinėmis ligomis, kurios trikdo kasdienę veiklą, keičia įpročius, pažintines funkcijas, vietą visuomenėje, socialinį bendravimą, fizinę būklę. Cukrinis diabetas – viena iš tų lėtinių neinfekicinių ligų, viena iš didžiausių XXI a. sveikatos problemų. Cukriniu diabetu sergančių žmonių skaičius auga taip sparčiai, kad daugelio šalių sveikatos apsaugos sistemos susiduria su rimtais sunkumais. Visame pasaulyje daugėja nutukusių vaikų, o tai turi įtaką diabeto ir lėtinių ligų atsiradimui. Spartų diabeto augimą lemia visuomenės senėjimas, pačių žmonių pasirinkamas nesveikos gyvensenos būdas, netinkama mityba, nepakankamas fizinis aktyvumas.
Tinkamai veikiant cukrinio diabeto plitimą (ypač 2 tipo) įmanoma sustabdyti. Sprendimas – ligos prevencija, efektyvus, laiku paskirtas diabeto gydymas.
Visiems žmonėms pritaikyti tinkamas profilaktikos priemones nelengva, tačiau propaguojamas sveikas gyvenimo būdas bei sveika mityba duoda gerus rezultatus. Svarbu yra tai, kad tinkamai identifikavus rizikos grupes ar prieš diabetinių būklių žmones galima arba užkirsti kelią diabetui arba atitolinti jo pradžią.
Svarbu atkreipti dėmesį į asmenis, turinčius predisponuojančius cukrinio diabeto faktorius. Tai žmonės, kurie yra nutukę ar turi antsvorį, kurių giminėje yra ar buvo sergančiųjų diabetu, kurie serga antrine hipertenzija, širdies kraujagyslių sistemos ligomis, turintiems padidėjusį cholesterolio kiekį, moterys, kurios gimdė didesnius negu 4 kg naujagimius arba nėštumo metu sirgo gestaciniu diabetu.
Labai svarbi gera (optimali) diabeto kontrolė. Tai visuma priemonių: gyvensenos korekcija, svorio reguliavimas, fizinio krūvio aktyvumas, mitybos pritaikymas, diabeto mokymas, gydymas vaistais, glikemijos kontrolė, hipertenzijos valdymas, lipidų apykaitos rodiklių reguliavimas, lėtinių diabeto komplikacijų ankstyvas išaiškinimas ir prevencija. Tam reikalingas specialistų komandinis darbas (okulisto, kardiologo, neurologo, slaugytojos – diabetologės, diabetinės pėdos specialisto ir žinoma endokrinologo). Labai svarbus bendradarbiavimas su šeimos gydytojais, kurie yra jungiamoji grandis tarp pacientų ir kitų specialistų.
Gydytoja endokrinologė Rima Kazakevičiūtė