Skiepai – labai svarbi ir efektyvi priemonė tiek vaikams, tiek suaugusiems, padedanti apsisaugoti daugelio ligų. Suaugusieji pacientai nemokamai skiepijami pagal valstybės finansuojamas ir patvirtintas profilaktines programas. Vaikai skiepijami valstybės finansuojamomis vakcinomis nuo dešimties užkrečiamųjų ligų pagal vaikų nacionalinį profilaktinių skiepijimų kalendorių. Jame nurodyta, kuriuo amžiaus laikotarpiu geriausiai skiepyti, kad organizme geriausiai susiformuotų imunitetas ligoms, kurios vaikams yra pavojingiausios.

Šiaulių centro poliklinikoje pacientai skiepijami 210 kabinete. Skiepijama Lietuvoje registruotomis vakcinomis.

Pacientai skiepijami:

• apžiūrėjus šeimos gydytojui, vaikų ar vidaus ligų gydytojui;
• asmeniui (globėjui) raštiškai sutikus;
• sumokėjus už vakciną ir pateikus apmokėtą kvitą bendrosios praktikos slaugytojai (jei vakcina mokama).

Skiepijimus atlieka bendrosios praktikos slaugytojos. Skiepijimo technika: vakcinos suleidžiamos į raumenis (į žasto ar priekinį šoninį šlaunies paviršių) ar po oda. OPV vakcina skiepijama per burną lašais. Vakcinos laikomos šaldytuve, jas transportuojant svarbu išlaikyti ,,šalčio grandinę“.

Skiepų kabinete konsultuojami keliautojai dėl užkrečiamųjų ligų rizikos. Vykstant į kelionę, kurioje nėra galimybių laikytis higienos reikalavimų, rekomenduojama skiepytis nuo hepatito A ir B, difterijos, stabligės, poliomielito, kokliušo ir kitų infekcijų. Kai vykstama į kelionę tam tikrų infekcijų epideminiu periodu, rekomenduojama skiepytis nuo meningokokinės infekcijos (vykstant į Afriką, Saudo Arabiją), gripo (asmenims, priklausantiems rizikos grupei), erkinio encefalito pavasario–ankstyvo rudens periodu (vykstant į Austriją, Čekiją, Vengriją, Baltijos šalis, Rusiją).

Daugiau informacijos www.ulac.lt/lt/keliautojams

Šiaulių centro poliklinikos skiepų kabinete išduodami ir tarptautiniai skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimai (skiepų pasai).