Poliklinikos skelbta akcija sukvietė besirūpinančius dėl diabeto rizikos
2016-11-07
Žemo slenksčio paslaugų kabinetas – atspirties taškas norintiems pakilti
2016-11-08

Vien medikai cukrinio diabeto plitimo nesuvaldys

(Informacija atnaujinta: 2016-11-08)

Cukrinis diabetas – klastinga lėtinė liga, gresianti sunkiomis komplikacijomis, tačiau kontroliuojama. Išmokti su ja gyventi, ją valdyti sergančiuosius siekia išmokyti Šiaulių centro poliklinikos Cukrinio diabeto komplikacijų prevencijos kabinete dirbantys medikai. 

Tarptautinės diabeto asociacijos duomenimis, praėjusiais metais dėl diabeto ar jo sukeltų komplikacijų pasaulyje mirė apie 5 mln. žmonių – po žmogų kas 6 sekundes. Teigiama, kad cukriniu diabetu serga vienas iš 12-os žmonių, o dar kas antras serga pats to nežinodamas.

Per pastaruosius dvejus metus sergančiųjų diabetu Lietuvoje padaugėjo apie 10 proc., vis daugiau šia sunkia liga serga vaikų. Cukrinio diabeto klastingumas pasireiškia tuo, kad ilgą laiką liga yra be akivaizdžių simptomų ir ardo organizmą slaptai. Žmogus sužino sergąs tik tuomet, kai diabetas sukelia sunkių komplikacijų, nuo kurių kasdien šalyje miršta apie 10 žmonių.

Išvardytieji skaičiai – svarus argumentas atidžiau pažvelgti į savo sveikatą, dažniau pasitikrinti cukraus lygį kraujyje, o sergantiems – mokytis gyventi su šia liga ir ją kontroliuoti.

„Daugėja ne tik naujai susirgusiųjų. Vis daugėja ir komplikacijų, nes žmonės nerūpestingai žiūri į šią ligą, nekreipia dėmesio į mitybą, rėžimą, nesistengia daugiau judėti, sako Cukrinio diabeto komplikacijų prevencijos kabinete veikiančios diabeto mokyklėlės slaugytoja diabetologė Irena Žemaitienė“.

Dažniausia cukrinio diabeto priežastis – nesveika gyvensena: nutukimas, antsvoris, judėjimo stoka, neteisingas maitinimasis. Diabetą išprovokuoja ir stresas – tiek vienkartinis, tiek ilgalaikis.

Lygina su tiksinčia bomba

Ilgai nerodžiusi aiškių simptomų liga sprogsta sunkiomis komplikacijomis. Viena dažniausių – galūnių gangrena. Nekontroliuojamas diabetas pažeidžia vidaus organų smulkiąsias kraujagysles, sutrikdo funkcijas. Dėl atsiradusios neuropatijos sutrinka žmogaus jutimai – susižeidęs jis gali nieko nejausti. Organizmo atsparumas būna sumažėjęs, todėl labai greitai per žaizdą patenka infekcija. Iš pradžių supūliuoja minkštieji audiniai, po to infekcija persimeta į kaulinį audinį ir kaulas tiesiog sutrupa. Tokiu atveju lieka tik amputuoti galūnę.

Diabeto mokyklėlė moko valdyti ligą

Pasak Šiaulių centro poliklinikos vadovo Mindaugo Maželio, cukrinis diabetas – lėtinė liga, kai sergančiojo organizmas gamina nepakankamai insulino arba negali tinkamai jo panaudoti, todėl kraujyje gausėja gliukozės. Diabeto valdymo tikslas – padėti išvengti nenumatytų atvejų ir nekontroliuojamos ligos komplikacijų – aklumo, galūnių amputacijų, inkstų nepakankamumo, širdies, nervų ligų – bei imtis atsakomybės už savo gyvenimą. Vien medikų pastangų suvaldyti šią ligą neužtenka.

Diabeto mokyklėlėje sergantieji mokomi tinkamai maitintis, skaičiuoti angliavandenius, teisingai prižiūrėti ir koreguoti cukraus kiekį kraujyje, taisyklingai susileisti insulino. Pacientai skatinami aktyviau judėti, jiems suteikiama žinių apie šią ligą bei galimas pasekmes, duodamos ir keičiamos savikontrolės priemonės.

Moko prižiūrėti diabetinę pėdą    

Cukrinio diabeto komplikacijų prevencijos kabinete, be mokyklos, veikia diabetinės pėdos priežiūros kabinetas. „Diabetinė pėda – viena dažniausių diabeto komplikacijų, galinti turėti sunkių pasekmių, jei nebus tinkamai prižiūrimos ir gydomos kojos,“ – sako I. Žemaitienė. Pasak diabetologės, slaugytoja čia apžiūri ligonių kojas, sutvarko nagus, nuospaudas, kad neatsirastų įaugimų, žaizdelių, Antro tipo diabetu dažniau serga pagyvenę žmonės, aptukę, jiems būna sunku prisižiūrėti kojas, nusikarpyti nagus. Pacientai čia gali ateiti be jokių siuntimų kas trys mėnesiai.

Pacientams, turintiems šeimos arba vidaus ligų gydytojo siuntimą, 304 kabinete bus suteikta kvalifikuota slaugytojo diabetologo konsultacija, pagal poreikį – diabetinės pėdos priežiūra bei gydomasis pedikiūras. Registruotis informacijos langelyje arba telefonu (8 41) 523 869.

Diabetinės pėdos priežiūros ir gydomojo pedikiūro paslaugos atliekamos pirmadieniais ir trečiadieniais  nuo 9–17 val. Konsultacijos mitybos, savikontrolės klausimais teikiamos ketvirtadieniais 13–17 val., penktadieniais 9–13 val.