Atnaujinta: 2023-06-22

Varpo g. 9

Psichikos (psichiatrijos) dienos stacionaras – tai moderni įstaiga, teikianti plataus spektro specialistų komandos paslaugas įvairiomis psichikos ligomis sergantiems asmenims, siekiant skatinti jų gebėjimus prisitaikyti prie aplinkos, atkurti kasdienius gyvenimo ar darbo įgūdžius.

Psichikos (psichiatrijos) dienos stacionaro tikslas – teikti medicinines, psichoterapines ir socialines paslaugas, siekiant, kad kiekvienas dienos stacionaro pacientas gautų optimalų gydymą, pritaikytą individualiems jo poreikiams. Įgyvendinant psichikos negalią turinčių pacientų savalaikį, pilnavertį gyvenimo įgūdžių atkūrimą, pagrindinis dėmesys kreipiamas į emocinių būklių stabilizavimą.

Psichikos (psichiatrijos) dienos stacionare paslaugas teikia specialistų komanda:

  • gydytojas psichiatras,
  • medicinos psichologas,
  • socialinis darbuotojas,
  • psichikos sveikatos slaugytojas,
  • užimtumo terapeutas.

Nauja paslauga – psichosocialinė reabilitacija

VšĮ Šiaulių centro poliklinikos Psichikos (psichiatrijos) dienos stacionare pradėtos teikti nauja – trumpalaikės ir ilgalaikės ambulatorinės psichosocialinės reabilitacijos – paslauga.

Psichosocialinės reabilitacijos (PSR) tikslas – padėti lėtinėmis ir sunkiomis psichikos ligomis sergantiems asmenims vystyti savo emocinius, socialinius ir pažintinius įgūdžius, kad jie galėtų gyventi, mokytis bei dirbti bendruomenėje, turėdami geresnę gyvenimo kokybę bei mažesnį specialistų ir / ar institucijų intervencijų poreikį arba išlaikydami jau pasiektą gyvenimo kokybės lygį.

Persirgta psichikos liga žmogaus išorėje, elgesyje dažniausiai nepalieka jokių pasekmių, tačiau visuomet pažeidžia jo asmenybę, savivertę ir pasitikėjimą savimi, socialinius ryšius, santykius šeimoje ir darbe. Nedarant pastangų, dėl tokių pasikeitimų, psichologinių ir socialinių problemų lavinos ir stigmatizuojančio visuomenės požiūrio į sergančius psichikos ligomis, gilėja socialinė atskirtis, prarandami bendravimo ir kasdienos įgūdžiai. Gydymas vaistais gali susilpninti ar visiškai panaikinti ligos simptomus. Tačiau išmokyti gyventi su liga, prisitaikyti prie jos paveikto gyvenimo sukeltų iššūkių medikamentai negali. Reikalingos visai kitos priemonės ir metodai, padedantys geriau jaustis ir sėkmingiau gyventi. Būtent psichosocialinė reabilitacija ir yra tas metodas, ilgalaikis, cikliškas, planingas procesas, kurio metu, bendradarbiaujant specialistams ir pacientui, siekiama pageidaujamų pokyčių.

Psichosocialinė reabilitacija yra individuali, skirta konkretaus paciento poreikiams ir lūkesčiams įgyvendinti.

PSR paslaugas teikia multidisciplininė komanda: gydytojas psichiatras, medicinos psichologas, psichikos sveikatos slaugytojas, socialinis darbuotojas, ergoterapeutas. Komanda dirba vadovaudamasi atvejo vadybos principu. Specialistai vertina esamą paciento būseną, jo psichosocialinę padėtį, iškylančias problemas ir turimas galimybes. Įvertinama paciento psichinė būsena, elgesys, psichosocialinio funkcionavimo ypatumai, alkoholio ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimas, paskirtų ar savarankiškai pasirinktų vaistų vartojimas, gydymo režimo laikymasis, paciento savipriežiūros, kasdienės veiklos gebėjimai ar jų stoka, mitybos ar dietos, gebėjimo pasirūpinti savimi, buities darbų atlikimo, finansų valdymo, darbo, užimtumo arba aplinkos bei vaikų priežiūros įgūdžiai, paciento pasiruošimas PSR procesui: tikslai ir motyvacija (poreikis pokyčiui ir pasiryžimas pokyčiui), vidiniai resursai (savęs ir aplinkos suvokimas), psichosocialinė paciento aplinka (išsilavinimas, darbinė patirtis ir galimybės, artimųjų buvimas, finansinė padėtis, būstas ir kt.) bei jos resursai.

Kartu su pacientu sudaromas psichosocialinės reabilitacijos planas ir vykdomos numatytos intervencijos, o psichosocialinės reabilitacijos pabaigoje įvertinami pokyčiai.

Psichosocialinei reabilitacijai pacientą siunčia gydytojas psichiatras, įvertinęs paciento poreikį gauti tokias paslaugas. Šios paslaugos teikiamos nemokamai ir gali būti trumpalaikės bei ilgalaikės.

Parengė Psichikos sveikatos centro ir Psichikos (psichiatrijos) dienos stacionaro vedėja, gydytoja psichiatrė Laima Šėporaitienė

Titulinis > Veikla

Dėl vizito pas šeimos gydytojus, odontologus, psichiatrus ir kt. specialistus, pacientai gali registruotis internete, adresu esveikata.lt